Honda BEAT PLAYFUL
Cash: ₱75,900
Installment:
₱7,080 / month
(36 months)
Introducing Honda BeAT – a vibrant fusion of style, fun, and functionality that’s perfect for every ride!
With its New Gold Emblem for Premium Type and New Sticker Design for Playful Type, this scooter is designed for those who value both sophistication and fun. It boasts with 110 cc, 4-Stroke, SOHC, Air-Cooled, eSP engine that ensures a smooth and comfortable ride while maximizing fuel efficiency. This comes with innovative features like Semi-Digital Meter Panel with Eco Indicator, and Combined Braking System (CBS), promising a ride that prioritizes convenience and safety on every journey.
Specifications
Additional information
| Engine Type | 4-Stroke, SOHC, Air-Cooled, eSP |
|---|---|
| Displacement | 110 cc |
| Starting System | Electric & Kick (ACG Starter) |
| Ignition System | Full Transisterized |
| Brake Type (Front) | Hydraulic Disc |
| Brake Type (Rear) | Mechanical Leading Trailing |
| Tire Size (Front) | 80/90 – 14 M/C 40P (Tubeless) |
| Tire Size (Rear) | 90/90 14 M/C 46P (Tubeless) |
| Wheel Type | Cast Wheel |
| Wheelbase | 1,255 mm |
| Overall Dimensions: L x W x H | 1,877 x 669 x 1,074 mm |
| Curb Weight | 90 kg |
| Seat Height | 742 mm |
| Ground Clearance | 147 mm |
| Fuel Tank Capacity | 4.2 L |
| Fuel System | PGM-Fi |
| Battery Type | 12V – 3 Ah (MF-WET) |
| Engine Oil | 0.8 L |
| Bore & Stroke | 47.0 x 63.1 mm |
| Maximum Power | 6.63 kW @ 7,500 rpm |
| Maximum Torque | 9.3 Nm @ 6,000 rpm |
| Fuel Consumption (WMTC Test Method) | 58.2 km/L |
| Transmission Type | Automatic (V-Matic) |
| Suspension Type (Front) | Telescopic Fork |
| Suspension Type (Rear) | Mono Shock – Unit Swing |
| Color | Fighting Red, Pearl Sylvestric Gray, Pearl Tourmaline Purple |