Yamaha MT-03
designed for agility and accessible performance, featuring a liquid-cooled, DOHC twin-cylinder engine and a 6-speed transmission. It is widely considered an ideal beginner bike, offering a 780mm seat height, 168kg curb weight, upside-down forks, and aggressive styling with LED lighting.
Specifications
Additional information
| Engine Type | Liquid-Cooled, 4-stroke, SOHC, 4-Valve |
|---|---|
| Transmission | Constant Mesh, 6-Speed |
| Starting System | Electric Starter |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 155 cc |
| Ignition System | TCI (Transistor Controlled Ignition) |
| Seat Height | 810 mm |
| Tire Size (Front) | 110/70-17 M/C 54S Tubeless |
| Tire Size (Rear) | 140/70-17 M/C 66S Tubeless |
| Overall Dimensions | 1965mm x 800mm x 1065mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Battery Type | YTZ4V |
| Fuel Tank Capacity | 10 L |
| Brake Type (Front) | Hydraulic Single Disc Brake |
| Brake Type (Rear) | Hydraulic Single Disc Brake |
| Color | Ice Storm, Midnight Black |