Yamaha XSR155
Cash: ₱152,000
Installment:
₱7,465 / month
(36 months)
Yamaha XSR155 is a “neo-retro” sport bike blending iconic, timeless styling with aggressive, modern performance.
Specifications
Additional information
| Engine Type | Liquid-Cooled, 4-stroke, SOHC, 4-Valve |
|---|---|
| Transmission | Constant Mesh, 6-Speed |
| Starting System | Electric Starter |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 155 cc |
| Ignition System | TCI (Transistor Controlled Ignition) |
| Seat Height | 810 mm |
| Tire Size (Front) | 110/70-17 M/C 54S Tubeless |
| Tire Size (Rear) | 140/70-17 M/C 66S Tubeless |
| Overall Dimensions | 1965mm x 800mm x 1065mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Battery Type | YTZ4V |
| Fuel Tank Capacity | 10 L |
| Brake Type (Front) | Hydraulic Single Disc Brake |
| Brake Type (Rear) | Hydraulic Single Disc Brake |
| Color | Dark Metallic Brown, Metallic Black Elegance |