Honda CRF150L
Cash: ₱151,400
Installment:
₱6,265 / month
(36 months)
Chart Your Own Trail with the CRF150L, designed for riders who make their own paths and find clarity in both city and trail. This bike is a declaration of independence, a tool for self-discovery and a challenge to every rider who dares #UnlimitYourWorld.
The CRF150L is engineered to be your perfect on and off-road partner, whether you’re a seasoned trailblazer or just starting your journey.
Specifications
Additional information
| Engine Type | 4-Stroke, 2 Valves, SOHC, Air-Cooled |
|---|---|
| Transmission | 5-Speed, Constant Mesh |
| Starting System | Electric & Kick |
| Fuel System | PGM-Fi |
| Displacement | 150 cc |
| Seat Height | 863 mm |
| Curb Weight | 122 Kg |
| Tire Size (Front) | 70/100 – 21 |
| Tire Size (Rear) | 90/100 – 18 |
| Overall Dimensions | 2,199 x 793 x 1153 (mm) |
| Ground Clearance | 285 mm |
| Battery Type | 12V 3.5 Ah MF-Wet |
| Fuel Tank Capacity | 7.2 L |
| Brake Type (Front) | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Type (Rear) | Hydraulic Disc Brake |
| Wheel Type | Spoke |
| Gear Shift Pattern | Manual (1-N-2-3-4-5) |
| Color | Black, Ross White, Extreme Red |