Honda PCX160 STANDARD
Cash: ₱137,900
Installment:
₱5,600 / month
(36 months)
Elevate your daily journey with the PCX160 – 2026 Year Model. Designed for those who demand both premium style and daily practicality, this scooter blends a luxurious sporty aesthetic with exceptional efficiency, perfect for city commuting and weekend escapes alike.
Powered by a 157cc, 4-valve, Liquid-Cooled, eSP+ engine, the PCX160 offers impressive fuel efficiency of 46.0km/L (WMTC) without compromising power, giving you a smoother, more economical ride wherever you go.
Specifications
Additional information
| Engine Type | 4-Stroke, 4-Valve, SOHC, Liquid-Cooled, eSP+ |
|---|---|
| Transmission | Automatic |
| Starting System | Electric |
| Fuel System | PGM-FI |
| Displacement | 157 cc |
| Ignition System | Full Transistorized |
| Seat Height | 764 mm |
| Curb Weight | 132 kg |
| Tire Size (Front) | 110/70 – 14MC 50P (Tubeless) |
| Tire Size (Rear) | 130/70 – 13MC 63P (Tubeless) |
| Overall Dimensions | 1,936 x 742 x 1,123 (mm) |
| Ground Clearance | 134 mm |
| Fuel Tank Capacity | 8.1 L |
| Brake Type (Front) | Hydraulic Disk |
| Brake Type (Rear) | Hydraulic Disk |
| Wheel Type | Cast Wheel |
| Color | Asteroid Black, Matte Albatross White |