Honda WAVE RSX DISK
Cash: ₱69,400
Installment:
₱2,885 / month
(36 months)
Ready to dominate the streets? The New Honda Wave RSX is engineered for the ambitious, young riders who refuse to blend in. With its sporty, dynamic sharp design, this bike doesn’t just turn heads; it commands attention at every stoplight and corner.
Specifications
Additional information
| Engine Type | 4-Stroke, SOHC, Air-Cooled |
|---|---|
| Transmission | Manual, 4-Speed, Constant Mesh |
| Starting System | Electric starter & Kickstarter |
| Fuel System | PGM-Fi |
| Displacement | 109 cc |
| Ignition System | Full Transisterized |
| Seat Height | 760mm |
| Curb Weight | 99kg |
| Tire Size (Front) | 70/90-17M/C 38P (Tube Type) |
| Tire Size (Rear) | 80/90-17M/C 50P (Tube Type) |
| Overall Dimensions | 1,921 x 709 x 1,081 mm |
| Ground Clearance | 135mm |
| Battery Type | 12V – 3Ah MF-WET |
| Fuel Tank Capacity | 4.0L |
| Brake Type (Front) | Hydraulic Disc |
| Brake Type (Rear) | Mechanical Leading Trailing |
| Wheel Type | Spoke |
| Gear Shift Pattern | N-1-2-3-4-N (Rotary) |
| Color | Matte Galaxy Black Metallic, Pearl Iceberg White |