Honda WAVE RSX DRUM
Cash: ₱67,400
Installment:
₱2,850 / month
(36 months)
Are you ready to own the road? Introducing The Wave RSX, a definitive choice for young, driven go-getters who refuse to settle for ordinary!
The Wave RSX combine a dynamic design that turns heads wherever you go. Whether you’re navigating city streets on your daily commute or chasing freedom on weekend adventures, this ride is built for your lifestyle.
Specifications
Additional information
| Engine Type | 4-Stroke, SOHC, Air-Cooled |
|---|---|
| Transmission | Manual, 4-Speed, Constant Mesh |
| Starting System | Electric starter & Kickstarter |
| Fuel System | PGM-Fi |
| Displacement | 109 cc |
| Ignition System | Full Transisterized |
| Seat Height | 760mm |
| Curb Weight | 98kg |
| Tire Size (Front) | 70/90-17M/C 38P (Tube Type) |
| Tire Size (Rear) | 80/90-17M/C 50P (Tube Type) |
| Overall Dimensions | 1,921 x 709 x 1,081 mm |
| Ground Clearance | 135mm |
| Battery Type | 12V – 3Ah MF-WET |
| Fuel Tank Capacity | 4.0L |
| Brake Type (Front) | Mechanical Leading Trailing |
| Brake Type (Rear) | Mechanical Leading Trailing |
| Wheel Type | Spoke |
| Gear Shift Pattern | N-1-2-3-4-N (Rotary) |
| Color | Candy Luster Red |